ΔΑΚ ΓΡΕΒΕΝΩΝ, 14η Αγωνιστική, Κ16 Κοριτσιών, 08/03 - 16:00, Γ.Σ. Γρενβενών 3-0 Αριστέας Φιλώτα Αμυνταίου

Ήττα εκτός προγράμματος για τις Παγκορασίδες του Αριστέα

Μόλις τη δεύτερη της νίκη στον Γ όμιλο του πρωταθλήματος Παγκορασίδων της ΕΣΠΕΜ, σημείωσε την Κυριακή (17.02) ο Αρίων Πτολεμαίδος, επικρατώντας στο ΔΑΚ Αμυνταίου, του μέτριου Αριστέα με 3-1 σετ.
Στο αγωνιστικό μέρος, ο Αρίωνας εμφανίστηκε πιο αποτελεσμαστικός στην υποδοχή, υπέπεσε σε λιγότερα λάθη και εκμεταλλευμένος τα κενά στην στο κέντρο της άμυνας των γηπεδούχων, έφτασε εύκολα στα δύο πρώτα σετ με 17-25 και 13-25.
Οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά και στο τρίτο σετ, προηγήθηκαν με 8-15, όμως η συνέχεια ανήκε στις παίκτριες του Αριστέα, οι οποίες με ένα ντεμαράζ πόντων, ανέτρεψαν την σε βάρος τους κατάσταση και μείωσαν σε 2-1 (25-19).
Το τέταρτο σετ εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο μεγαλύτερο διάστημα του (5-5, 15-15, 18-18) όμως στο τέλος ο Αρίωνας βρήκε επιθετικά τις λύσεις που χρειάζονταν για να πάρει το σετ (με 25-21) και την νίκη (με 3-1σετ).

Διαιτητές: Πορτοκαλίδης – Γεωργίτσας

Σετ: 17-15, 13-25, 25-19, 21-25

Αριστέας Φιλώτα-Αμυνταίου (Νόπη Κούση): Μπάλι, Βολτσίνη Δ. (L), Κατσουπάκη, Κιοσέ, Μακροπούλου, Βολτσίνη Γ., Κερασίδου, Σεμείζογλου, Καπετανάκη.

Αρίων Πτολεμαΐδας  (Στυλιανός Δίμτσας): Νικολαΐδου (L), Δίμτσα, Πεινούδη, Θεοχάρη, Βερικόκου, Πιτυρίγκα, Πατσίκα Α., Πατσίκα Σ. Τσαβδαρίδου Μ., Ιωαννίδου, Τσαβδαρίδου Α. Καραμανίδου, Τσακουράκη, Λίττα